Projektas LIFE Peat Restore kviečia LIKTI NAMUOSE ir aplankyti tarptautinę nuotraukų parodą „Atkurdami pelkes švelniname klimato kaitą“ virtualioje erdvėje

     Šią gamtos nuotraukų parodą parengė LIFE Peat Restore projekto ekspertų grupė iš Latvijos universiteto, glaudžiai bendradarbiaudama su kolegomis iš Estijos, Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos. Nuo 2019 m. kovo mėnesio paroda jau eksponuota įvairiose viešosiose erdvėse Latvijoje ir Vokietijoje, kol pagaliau ji pasiekė Estiją…, kur ją sustabdė dėl koronoviruso infekcijos plitimo paskelbtas karantinas. Kadangi šiuo metu negalime Jūsų pakviesti saugiai aplankyti parodą viešose erdvėse, todėl ją perkėlėme į dabar bene lankomiausią ir legviausiai pasiekiamą aplinką – virtualią „parodų salę“ internetiniame pasaulyje – PARODA (spausti čia).

 

     Lai paslaptingas pelkių pasaulis suteiks mums visiems jėgų, džiugesio ir tikėjimo ateitimi! 

 

     O pasibaigus visuotiniam karantinui pakviesime Jus parodą aplankyti ir Lietuvoje.

 

     Paroda įvairiais aspektais pasakoja apie pelkių ekosistemas, atkreipdama lankytojų dėmesį į gal kiek mažiau žinomą pelkių vaidmenį klimato reguliavimui ir jų išsaugojimo bei atkūrimo svarbą. Pelkės – unikalios ekosistemos, neabejotinai svarbios tiek gamtos, tiek ir žmogaus gyvenime: reguliuoja vandens ir maistinių medžiagų ciklus, suteikia vertingas buveines daugeliui unikalių augalų, gyvūnų ir grybų rūšių, durpių kloduose kaupia didelius kiekius organinės anglies ir taip prisideda prie klimato reguliavimo. Nors pasaulyje pelkės užima vos 3 % sausumos ploto, tačiau durpių kloduose – natūraliose milžiniškose organinės anglies saugyklose – slypi apie 30 % planetos dirvožemyje sukaupto anglies kiekio! Taip natūralios pelkės efektyviai mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ypač anglies dvideginio) koncentraciją atmosferoje. Todėl pelkės yra ne tik svarbios siekiant išsaugoti biologinę įvairovę ir mus supančią sveiką aplinką, bet ir visos planetos klimato stabilumui bei žmonijos gerovei.

 

     Parodoje eksponuojamos pelkes tiriančių mokslininkų ir ekspertų, patyrusių gamtos fotografų ir mėgėjų „pagautos akimirkos“ gamtoje. Žiūrovui iš lėto atsiskleis paslaptingas pelkių pasaulis, besikeičiantys metų laikai ir jų spalvų gamos, rūšių ir buveinių įvairovė, prieš akis iškis ne tik skausmingos žaizdos sausinimo ir durpių kasybos sužalotuose pelkių kūnuose, bet ir viltinga pelkinių buveinių atkūrimo patirtis.

 

     Penkios Europos valstybės, įgyvendindamos LIFE Peat Restore projektą, atkuria pelkių ekosistemas Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje ir Vokietijoje. Taip siekiama sumažinti neigiamą sausinimo įtaką pelkių ekosistemoms ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Šioje parodoje susipažinsite su projekto vietovėmis, pelkių ekosistemų reikšme, atliekamomis funkcijomis, biologine įvairove, estetine verte, svarba mokslui, tvarkymo ypatybėmis ir kitomis įdomybėmis.

 

     Tikimės, kad paroda Jus įkvėps ne tik grožėtis pelkėmis, bet ir paskatins tyrinėti, saugoti ir atkurti šias unikalias ekosistemas!

 

Daugiau informacijos apie parodą rasite projekto LIFE Peat Restore svetainėje.

 

Projekto LIFE Peat Restore informacija