Lietuvos gamtos fondas kartu su pelkių atkūrimo ekspertais iš Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Vokietijos vykdo Europos Sąjungos LIFE programos Klimato politikos paprogramės projektą „CO2 emisijų sumažinimas atkuriant nusausintus ir degraduojančius durpynus Šiaurės Europos lygumoje“ (LIFE PEAT RESTORE, LIFE15 CCM/DE/000138; 2016–2021 m.), skirtą švelninti klimato kaitą bei saugoti biologinę įvairovę.
Brėkštant 2020-ųjų rugsėjo 20-osios rytui užgeso kraštovaizdžio ekologo, gamtininko, aplinkosaugininko, pelkių tyrėjo ir atkūrimo iniciatoriaus Lietuvoje, miškininko, visuomenininko, išradingo ir kantraus Mokytojo, nuoširdaus, reiklaus ir plačių pažiūrų Kolegos, kupino Optimizmo ir Meilės gimtąjai kalbai, gamtai, šalies istorijai bei jos žmonėms, Kovotojo ir Svajotojo prof. dr. Romo Pakalnio gyvybė. Pirmosiomis 2021-ųjų metų dienomis būtume šventę garbingą profesoriaus 80-metį…
„Sachara bus šlapia“ – tokią žinią skelbia projekto LIFE Peat Restore pelkių atkūrimo ekspertų grupė Lietuvoje. Prieš aštuonis dešimtmečius nusausintai ir durpių kasybai skirtai, ne kartą degusiai ir jau keturisdešimt metų apleistai 88 ha ploto Sacharos pelkei (Rokiškios r.) 2020-ųjų pavasaris žada naujų galimybių…
Šią gamtos nuotraukų parodą parengė LIFE Peat Restore projekto ekspertų grupė iš Latvijos universiteto, glaudžiai bendradarbiaudama su kolegomis iš Estijos, Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos. Nuo 2019 m. kovo mėnesio paroda jau eksponuota įvairiose viešosiose erdvėse Latvijoje ir Vokietijoje, kol pagaliau ji pasiekė Estiją…, kur ją sustabdė dėl koronoviruso infekcijos plitimo paskelbtas karantinas. Kadangi šiuo metu negalime Jūsų pakviesti saugiai aplankyti parodą viešose erdvėse, todėl ją perkėlėme į dabar bene lankomiausią ir legviausiai pasiekiamą aplinką – virtualią „parodų salę“ internetiniame pasaulyje – PARODA (spausti čia).
Lai paslaptingas pelkių pasaulis suteiks mums visiems jėgų, džiugesio ir tikėjimo ateitimi!
2018–2019 m. Lietuvos gamtos fondo iniciatyva (projektas LIFE Peat Restore) Aukštumalos durpyne atnaujintas kiminų auginimo eksperimentas – durpes formuojančių augalų (durpojų, daugiausia – kiminų) pradmenų įkurdinimas išeksploatuotoje durpyno dalyje, kurioje savaiminis tipingos pelkinės augalinės dangos atsikūrimas yra neįmanomas arba labai lėtas.
Š. m. rugsėjo 13–14 d. Lietuvos gamtos fondas kviečia savanorius dalyvauti kiminų sodinimo talkoje Aukštumalos durpyne (Šilutės r.).Talkos metu numatyta surinkti donorinę kiminų dangos medžiagą (rugsėjo 13 d.) ir paskleisti ją 2 ha ploto jau įrengtame kiminų auginimo eksperimentiniame lauke (rugsėjo 14 d.).
2019 m. gegužės 13-15 d. Brėmene (Vokietija) vyko Tarptautinės pelkių draugijos (International Peatland Society) organizuota konvencija (IPS Convention 2019 ir simpoziumas „Ekonomikos sąsajos su aplinka ir visuomene: durpių ir jų pakaitalų naudojimo sodininkystėje ateitis“ („Economy meets Environment & Society: Future Use of Peat and Substitutes in Horticulture“).
“Žygiais paminėta Pasaulinė pelkių diena” – taip žurnale “Mūsų girios” pristatomi vasario pradžioje per Lietuvą smagiai nuvilniję informaciniai renginiai – pėsčiųjų žygiai Aukštumalos, Pūsčios, Siberijos, Piktežerio, Čepkelių, Kamanų ir kitose pelkėse. Taip siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į pelkių ekosistemų svarbą gamtos pasauliui ir žmogaus gyvenime.
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba tęsi pažadą trejus metus iš eilės kasmet publikuoti po leidinį visuomenei supažindinti su mūsų krašto saugomų teritorijų vertybėms ir jų apsauga. 2017 m. buvo išleista pirmoji šios serijos knyga “Gamtosaugos vertybės saugomose teritorijose”. Leidinyje rasite saugomų teritorijų darbuotojų per daugelį metų surinktą ir apibendrintą informaciją apie Aukštaitijos, Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionalinių parkų ir keturių Valstybinių gamtinių rezervatų – Čepkelių, Kamanų, Viešvilės ir Žuvinto biosferos – gamtos vertybes, žmogaus veiklos ir įgyvendintų gamtotvarkos priemonių poveikį gamtos vertybių būklei ir jų apsaugai.