Atnaujintas Aukštumalos pažintinis takas kviečia pažinti kiminų šalį

Nuo liepos 8-isios Nemuno deltos gyventojų ir pamario krašto svečių laukia atnaujintas Aukštumalos pažintinis takas. Tako atidarymo šventėje dalyvavo daugiau kaip 60 svečių, atvykusių ne tik iš Šilutės, bet ir iš Alytaus, Kauno, Vilniaus ir kitų apylinkių. Šventėje dalyvavo gausi vietos bendruomenė, miškininkai, durpininkai, mokslininkai, mokytojai, 

ūkininkai, gamtininkai, Valstybinės saugomų teritorijos tarnybos, Viešvilės ir Žuvinto gamtinių rezervatų atstovai.

 

NDRP direktorius Vaidas Pavilonis ir LIFE+ projekto vadovas Nerijus Zableckis E. Ostašenkovo nuotr.

NDRP direktorius Vaidas Pavilonis ir LIFE+ projekto vadovas Nerijus Zableckis
E. Ostašenkovo nuotr.

Lietuvos gamtos fondo projektų vadovas Nerijus Zableckis teigia, kad „Aukštumalos pažintinis takas yra skirtas visuomenės švietimui ir susidomėjimo pelkėmis skatinimui, tačiau ne ką mažiau svarbu išmokti, o gal paprasčiausiai – vėl prisiminti kaip galima būti gamtoje jos nepažeidžiant“.

 

Takas buvo atidarytas perkirpus simbolinę beržų juostą, nupintą iš aukštapelkės plynėje išrautų berželių daigų. J. Sendžikaitės nuotr.

Perkerpama simbolinė beržų juostą, nupinta iš aukštapelkės plynėje išrautų berželių.
J. Sendžikaitės nuotr.

Takas buvo atidarytas perkirpus simbolinę beržų juostą, nupintą iš aukštapelkės plynėje išrautų berželių daigų. Pasak dr. Romo Pakalnio „jau pats laikas suprasti, kad Aukštumalos telmologinis (pelkių) draustinis nėra skirtas medžių auginimui! Jo paskirtis – atkurti ir išsaugoti aukštapelkės ekosistemą su atviromis plynėmis ir net 380-čia išlikusių pelkinių ežerokšnių, su tik aukštapelkei būdinga saugomų augalų ir gyvūnų rūšių įvairove bei vertingomis buveinėmis“.

 

Ekskursija naująja tako atkarpa E. Ostašenkovo nuotr.

Ekskursija naująja tako atkarpa
E. Ostašenkovo nuotr.

Visi šventės dalyviai buvo pakviesti į pirmąją ekskursiją atnaujintu Aukštumalos pažintiniu taku. Keturias gamtos mėgėjų grupes lydėjo ir apie aukštapelkę pasakojo projekto vadovas Nerijus Zableckis (Lietuvos gamtos fondas), dešimtmetį Aukštumalos pelkėje mokslinius tyrimus vykdantis dr. Romas Pakalnis (Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba), pelkės tyrėjai bei pažintinių stendų bendraautoriai dr. Leonas Jarašius ir dr. Jūratė Sendžikaitė (Lietuvos gamtos fondas, Gamtos tyrimų centras).

 

Dalis tako yra iškelta ant tvirtų 30 cm diametro plastikinių vamzdžių. Medinė tako dalis sumontuota iš impregnuotų pušinių lentų. J. Sendžikaitės nuotr.

Medinė tako dalis iškelta ant tvirtų 30 cm skersmens plastikinių vamzdžių.
J. Sendžikaitės nuotr.

2015 metų spalį pagal specialiai parengtą pažintinio tako rekonstrukcijos planą buvo pradėti tako atnaujinimo darbai. Pirmą kartą Lietuvoje dalis naujojo tako yra iškelta ant tvirtų 30 cm diametro plastikinių vamzdžių, todėl lankytojai galės drąsiai, net nesušlapdami kojų grožėtis gamta. Medinė tako dalis sumontuota iš impregnuotų pušinių lentų, tad tikimasi, kad takas bus tvirtesnis ir ilgaamžiškesnis.

 

Pažintiniai stendai pasakoja apie pelkės gyvenimą E. Ostašenkovo nuotr.)

Pažintiniai stendai pasakoja apie pelkės gyvenimą
E. Ostašenkovo nuotr.

Po rekonstrukcijos pažintinis takas pailgėjo beveik 350 metrų (dabar tako ilgis į vieną pusę yra 1200 m), tad lankytojai pagaliau galės pamatyti tikrą aukštapelkę, o ne tik apsausintus jos pakraščius. Tako pabaigoje prie pelkinio ežerokšnio įrengta 3 m aukščio apžvalgos platforma. Nuo jos atsiveria vaizdinga aukštapelkės su pelkiniais ežerokšniais panorama.

Naujoji apžvalgos platforma – UAB Klasmann-Deilmann Šilutė dovana pažintinio tako lankytojams. E. Ostašenkovo nuotr.

Naujoji apžvalgos platforma – UAB Klasmann-Deilmann Šilutė dovana pažintinio tako lankytojams.
E. Ostašenkovo nuotr.

Už šią platformą esame nuoširdžiai dėkingi UAB Klasmann-Deilmann Šilutė, skyrusiai papildomų lėšų jos įrengimui. Tako montavimo darbus puikiai atliko UAB Šilutės polderiai meistrai. Už vaizdingą pažintinių stendų dizainą dėkojame Ramintai Būtienei (UAB LOGICOR)!

 

Aukštumalą lanko ir jaunieji gamtos mėgėjai E. Ostašenkovo nuotr.

Aukštumalą lanko ir jaunieji gamtos mėgėjai
E. Ostašenkovo nuotr.

Per pelkę nutiestas pažintinis takas lankytojams atskleis ne tik aukštapelkės grožio paslaptis ir jos formavosi istoriją, bet ir padės atverti pelkės gamtos lobių skrynelę: pažinti tik jai būdingas buveines, augalus ir gyvūnus, suprasti, kuo vertinga ši paslaptinga ekosistema, kaip lengvai galima ją pažeisti ir kaip sudėtinga gydyti jau padarytas žaizdas. Informaciniai stendai byloja ir apie XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje čia įkurtas, bet mūsų dienų nesulaukusias pelkininkų kaimų kolonijas, pirmąjį Aukštumalos pelkės tyrėją – vokiečių botaniką dr. C. A. Weber ir jo atliktus mokslinius tyrimus, aukštapelkių reljefo ypatybes, durpių klodų metraščiuose slypinčią istorinę medžiagą, pasakoja apie aukštapelkėje gyvenančius ar čia užklystančius paukščius.

 

Pelkėje rūkyti negalima! E. Ostašenkovo nuotr.

Pelkėje rūkyti negalima!
E. Ostašenkovo nuotr.

Žinutė tako lankytojams

 

Lankytojų išrastas „išmanusis šiūkšloų kaupimas" pelkės nedžiugina. J. Sendžikaitės nuotr.

Lankytojų išrastas „išmanusis šiūkšlių kaupimas”  – nedžiugina.
J. Sendžikaitės nuotr.

Lankytis Aukštumalos pažintiniame take galima ištisus metus be specialių leidimų, tačiau nederėtų užmiršti, jog nuo tako nulipti yra draudžiama. Norėdami labiau pažinti aukštapelkę galite joje apsilankyti kartu su Nemuno deltos regioninio parko ekologais arba specialiai paruoštais gamtos gidais. Informaciją apie gidus Jums suteiks Nemuno deltos regioninio parko administracija arba projekto elektroninė svetainė www.aukstumala.lt/svietimas.

 

Labai prašome lankantis pažintiniame take netriukšmauti ir netrikdyti pelkėje perinčių paukščių, netrypti samanų dangos, nepalikti šiukšlių, o augintinius į pelkę vesti tik su pavadėliu.

 

Pelkėje griežtai draudžiama kurti laužus ir rūkyti!

Sausinimo pažeistos pelkės yra itin neatsparios gaisrui, todėl kiekviena numesta nuorūka ar degtukas gali tarpti pražūtingo gaisro priežastimi!

 

Tik atsakingai elgdamiesi gamtoje mes sugebėsime išsaugoti šią trapią pelkinę ekosistemą.

Lai išlieka ji graži ir po mūsų ateisiantiems lankytojams!

 

Pažintinis takas atnaujintas Europos Sąjungos LIFE+ programos projekto “Aukštumalos aukštapelkės atkūrimas Nemuno deltos regioniniame parke” (LIFE AUKSTUMALA LIFE12 NAT/LT/000965) ir UAB Klasmann-Deilmann Šilutė lėšomis.